Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Прутняк звичайний

Прутняк звичайний

Синоніми і народні назви прутняка звичайного. Авраамове дерево, Вітекс священний, верболіз зухвалий, перець дикий, перець лютий, перець монаший.

Аптечна назва прутняка звичайного. Agni casti fructus (плід прутняка звичайного).

Ботанічний опис прутняка звичайного. Каскадний чагарник висотою до 4 м з добре розвиненим стрижневим коренем. Гілки бурі, чотиригранні. Листя пальчасті, містять по 5-6 гострих листочків. Квітки блідо-лілові, зібрані в волотистеколосоподібне суцвіття. Плід – куляста чотирьохгніздова сім’янка.

Поширення прутняка звичайного. Прутняк звичайний родом із Середземномор’я, поширився на Балкани і в Малу Азію. Зустрічається в Криму, на Чорноморському узбережжі. Культивують, в першу чергу, як пряну і декоративну рослину.

Частини прутняка звичайного, що використовують. Плоди.

Збір, заготівля і зберігання прутняка звичайного. Плоди збирають в період повної зрілості – вересніжовтні.

Діючі речовини прутняка звичайного. До складу прутняка входять аскорбінова кислота, ефірна олія (цинеол, сабінен, пінен, пальмітинова кислота). Також виявлено флавоноїди (кактіцін та ізоріентін), ірідоіди, ірідоідні глікозиди (агнусід і аукубін), жиророзчинні флавони, незамінні жирні кислоти.

Фармакологічні властивості прутняка звичайного. Найважливіша дія прутняка – нормалізація рівня статевих гормонів. Він знижує вироблення пролактину, призводить до норми співвідношення гормонів у другій фазі менструального циклу, тим самим корегуючи його порушення і знімаючи біль в молочних залозах. Також є повідомлення про те, що прутняк надає протигарячкову і протималярійну дію, покращує травлення, а також тонізує організм.

Показання до застосування прутняка звичайного. Основними показаннями до застосування препаратів прутняка є порушення менструального циклу, передменструальний синдром і мастопатія.

Застосування і дози прутняка звичайного. Для лікування цих патологій використовують препарати, що містять спеціальний екстракт прутняка, стандартизований за вмістом циклічних дітерпенів – Мастодинон® і Циклодинон® компанії «Біонорика, СЄ», дозувати які слід відповідно до інструкції.

Використання прутняка звичайного в їжу. Прутняк звичайний часто використовують як замінник запашного перцю, додаючи в котлети і ковбаси.

Побічні дії прутняка звичайного. Можлива поява депресії, сплутаність свідомості, а також шкірні реакції, слабкість, діарея.

Протипоказання до застосування прутняка звичайного. Період вагітності і лактації, індивідуальна гіперчутливість.

Особливі вказівки при прийомі прутняка звичайного. Після нормалізації менструального циклу зростає можливість настання вагітності

Продукція компанії Біонорика