Головна > Здоров’я > Що таке мікробіом?

Що таке мікробіом?

Як об’єкт для досліджень мікробіом цікавить вчених з кожним роком усе більше. Це пояснює той факт, що складна екосистема бактеріального світу тісно пов’язана з цілим ланцюжком життєво важливих процесів. Склад мікробіоти безперервно змінюється. На це впливає безліч факторів, серед яких – небезпечний прийом антибіотиків.

 

 

Поняття мікробіому

Термін «мікробіом» означає все клітинне співтовариство, метаболіти і гени бактерій, віруси і еукаріоти, які існують в людському організмі. В цілому більше 40 трильйонів бактерій розподілені в слизових оболонках, внутрішніх органах і на шкірі. При цьому максимальна кількість різноманітних мікроорганізмів населяє наш шлунково-кишковий тракт. Мікробом товстого і тонкого кишечника містить у 100 разів більше генетичної інформації, ніж весь геном людини.

Більше 90% бактерій шлунково-кишкового тракту – це сімейства: Bacteroidetes, Firmicutes, Proteobacteria, Actinobacteria. До родини Firmicutes відносяться аеробні, анаеробні і грампозитивні бактерії. Ключовим представником виступає Clostridia, серед якої присутні не тільки потенційно патогенні, а й корисні мікроорганізми. Ентерококи, стафілококи і потенційно патогенні стрептококи теж входять в групу Firmicutes.

Actinobacteria в основному – бактерії грампозитивні, які традиційно розглядаються як корисні (рід Bifidobacterium </ em>). У сімейство Proteobacteria входять грамнегативні бактерії, які особливо швидко розмножуються при дисбактеріозі. Спільнота Bacteroidetes – грамнегативні бактерії, які краще за всіх адаптовані до кишкового середовища.

Мікроорганізми сумарно складають майже 2% від загальної ваги тіла, і усі разом приблизно такі ж важкі, як і наш головний мозок. «Колекція» мікробіоти формується ще в перші роки життя дитини, і прямо залежить від його гігієни, середовища проживання, якості їжі, вакцин і прийому антибіотиків.

 

Як захистити свій мікробіом

Мікробіологи, які досліджували патогенні мікроорганізми ще в першій половині 20 століття, вже тоді не сумнівалися, що такі бактерії існують не тільки на шкоду людині. Була створена технологія високопродуктивного секвенування, і це стало великим досягненням. З’явилася можливість ідентифікувати мільйони фрагментів ДНК в рекордно швидкий термін. В даний час в рамках проекту «мікробом людини» глибокі дослідження проводить Національний інститут охорони здоров’я в США.

 

Постійна взаємодія

Максимальна кількість видів бактерій заселена в шлунково-кишковому тракті. Чому в подорожах часто виникають проблеми зі шлунком? Це «перебудовується» мікробіом. Бактерії дуже чуйно реагують не тільки на якість споживаної їжі, але й на клімат. Проте розлад шлунка в дорозі – цілком невинна неприємність на тлі захворювань, які провокує змінений бактеріальний склад. Депресія, алергія, астма, захворювання аутоімунного характеру, діабет і онкологія – потенційні і реальні загрози на тлі істотних відхилень в розмаїтті мікробіоти.

Наслідки прийому антибіотиків

В результаті безконтрольного і надмірного застосування антибіотиків з плином років патогенні мікроорганізми знайшли генетичну можливість не піддаватися їх прямому впливу. І кількість таких стійких збудників продовжує зростати. У Європі та США в 2015 р зареєстрували понад 50 тис. летальних випадків від антибіотикорезистентних штамів патогенних бактерій.

<! – / wp: paragraph ->

<! – wp: paragraph -> Але крім прогресивного зростання антибіотикорезистентних штамів, прийом цієї групи ліків сильно руйнує мікробіом. У дисбіотичному зміненому стані він не спроможний повноцінно виконувати регуляцію імунної системи і забезпечувати колонізаційну стійкість. Не менш сильно страждають травна і синтетична функції. Руйнівний ефект цих процесів з часом призводить до діабету, ожиріння, бронхіальної астмі, атопічного дерматиту. З найбільш частих наслідків лікування антибіотиками фіксують антибіотикоасоційовану діарею. Цей побічний ефект варіює від незначного дискомфорту до важких форм коліту і діареї.

<! – / wp: paragraph ->

<! – wp: paragraph -> Після лікування антибіотиками мікробіом відновлюється, але не повністю і надзвичайно повільно. У деяких випадках на це йде кілька років.

Безпечні варіанти симптоматичного лікування

Респіраторні захворювання – одна з найбільш частих причин, за якими призначають антибіотики. Звести до мінімуму прийом цієї групи ліків варто не лише через резистентність патогенів. Для симптоматичної терапії респіраторних інфекцій існує ефективна альтернатива у вигляді повністю рослинних препаратів.

Цілющу силу рослин з новітнім науковим підходом у виробництві лікарських засобів давно використовує Біонорика. Наприклад, в складі драже Синупрет – комбінація з екстрактів кореня тирличу, квіток первоцвіту і бузини, трави вербени і щавлю. Бронхипрет, який м’яко очищає бронхи від слизу, працює завдяки поєднанню екстрактів листя плюща, чебрецю і кореня примули.

Але антибіотики призначають без реальної необхідності не тільки при застудних захворюваннях. Гострий неускладнений цистит – другий за популярністю привід. Д. Абрамов, керівник відділу клінічних та наукових досліджень компанії Біонорика, повідомив, що бактерії, на які поширюється згубний вплив антибіотиків, виявили і в сечовому міхурі.

Цей факт підтвердився в процесі дослідження препарату Канефрон. Отримані результати показали, що Канефрон з точки зору ефективності абсолютно не поступається антибіотикотерапії (наприклад, Фосфоміцин) в лікуванні неускладнених циститів. А комбінація розмарину, любистку і золототисячника дбайливо зберігає різноманітність видів мікробіоти, яка або істотно скорочується на тлі прийому антибіотиків, або починає відрізнятися високим ступенем чужорідної колонізації.

У найближчому майбутньому вивчення впливу антибіотиків на мікробіом буде ще більш ретельним. При тому, що про функціонування мікробіоти і її взаємодію з усім організмом вже чимало відомо, багато фактів і досі приховано. Але вже через кілька років, контролюючи мікробіом, в лікуванні багатьох захворювань можна змінити звичну застарілу тактику.