Головна > Компанія > Легалізації канабісу: pro & contra

Легалізації канабісу: pro & contra

Наприкінці травня 2019 року до Верховної Ради було внесено проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення фундаментального права людини на життя». Законопроєкт, що регулює застосування канабісу в медицині та наукових дослідженнях, планують розглянути під час поточної, десятої, сесії.

Текст проєкту і статус розгляду на сайті Верховної Ради

У центрі дискусій про легалізацію канабісу найчастіше опиняються проблеми охорони здоров’я та громадського порядку. Однак легалізація канабісу та препаратів на його основі впливає не лише на сферу медицини чи рівень злочинності, а й на економіку країни.

Ми зібрали приклади зі світової практики, які ілюструють економічний ефект легалізації, і доповнили кейсом C³ Cannabinoid Compound Company. Цю компанію заснував провідний світовий виробник лікарських засобів рослинного походження Bionorica SE, і вона — лідер серед європейських виробників препаратів на основі канабіноїдів.

Світовий досвід легалізації

Прецедент легалізації вживання канабісу за медичними показаннями встановили 1996 року в Каліфорнії.
До початку 2019 року лікування за допомогою канабіноїдів легалізувало 11 європейських країн. Серед них Великобританія, Німеччина, Литва, Нідерланди, Польща, Фінляндія.
Першою у світі країною, де вживання канабісу декриміналізували повністю, у 2014 році став Уругвай. Нині в цьому списку понад 40 країн, серед яких Великобританія, Німеччина, Італія, Швейцарія. Ще 10 країн, зокрема Франція й Люксембург, готуються ухвалити відповідні закони у 2019 році.

Фінансові результати легалізації

У Канаді вживання марихуани з медичною метою було легалізовано ще 2001 року, а з 2018 року дозволено її вживання з рекреаційною метою. За 18 років на канадський ринок вийшло багато компаній, які виготовляють і переробляють медичну марихуану. Аналітики компанії New Frontier прогнозують, що до 2025 року обіг ринку марихуани в Канаді може становити приблизно 6 млрд доларів.

У середині квітня канадська компанія Canopy Growth, заснована 2013 року, стала найбільшою у світі компанією, яка виробляє канабіс, — як за вартістю всіх акцій, так і за ринковою капіталізацією. За останній рік капітал компанії зріс на 386%, а ринкова капіталізація досягла 1,15 млрд доларів.
Canopy Growth успішно вийшла і на європейський ринок. 2018 року лише в Європі вона заробила 7,6 млрд доларів. За прогнозом виробників канабісу, зростання продажів у Європі у 2019 році збільшить валовий прибуток до 70%.

Європейський ринок канабіноїдних препаратів зростає приголомшливими темпами.
Наприклад, лише у Великобританії обсяг ринку канабіноїдних препаратів у 2018 році становив 7 млн доларів.

У Швейцарії дозволено використовувати препарати із вмістом тетрагідроканабінолу, що не перевищує 1% На 2017 рік 410 швейцарських компаній виробляли і продавали канабідіол — непсихоактивну сполуку канабісу, а їхній сукупний дохід за рік досяг 62 млн доларів.
За прогнозом Grand View, у 2025 році загальний прибуток на ринку марихуани перевищуватиме 146 млрд доларів. Частка європейського ринку досягне 56%, або 81 млрд, отже, європейці стануть головними споживачами канабісу.

Промислове виробництво

Легалізація приносить прибуток не лише виробникам канабісу та його похідних. Розвиток цього напряму стимулює піднесення інших галузей промисловості, сільського господарства, фармацевтики загалом.
Наприклад, виробники канабісу забезпечують високий попит на системи світлодіодного освітлення. Його застосування дає високий урожай протягом усього року й допомагає дбайливіше ставитися до земельних ресурсів.

Ефект від легалізації відчули й виробники освітлювальних приладів, зокрема нідерландська структура Signify NV (належить Philips, раніше називалася Philips Lighting) і німецький концерн Osram Licht AG.
За оцінкою Markets and Markets, за п’ять років, із 2017 до 2023 року, прибуток виробників світлодіодів зросте втричі — до 6,2 млрд доларів.

Різкий стрибок прибутковості експерти пов’язують із тим, що відразу кілька країн Європи легалізували канабіс. І бум будівництва сільськогосподарських теплиць ще попереду.

Сільське господарство

Сільське господарство — ще одна галузь, де помітно відчувається ефект від легалізації. Зростання ринку канабісу стимулює виробників застосовувати інноваційні технології, які переймають виробники традиційних продуктів сільського господарства.

Так, в Італії медичний канабіс легалізували 2013 року. Прибуток від продажів у 2018 році становив майже 7 млн доларів. Марихуана як сільськогосподарська культура стала виходом для італійських фермерів, які вирощували пшеницю, оскільки ціни на зерно впали, посуха завадила зібрати врожай, а імпорт зріс. У 2013 році марихуану в Італії культивували лише на 400 га, а у 2018 році площа насаджень збільшилася якраз у 10 разів — до 4000 га.

Президент сільськогосподарського кооперативу Colli Erei Сальво Скудері вважає, що легалізація в Італії врятувала сільськогосподарський бізнес.

За статистикою італійської аграрної асоціації, розмір чистого прибутку від продажу пшениці з 1 га становить 250 євро, а від продажу марихуани — 2500 євро.

Фармацевтика

Легалізація поліпшує якість життя пацієнтів і водночас створює умови для розвитку фармацевтичної галузі. Компанії зацікавлені в тому, щоб вкладати прибуток у розширення виробництва і фінансувати дослідження та розробки. Це означає збільшення податкових відрахувань і нові робочі місця. Наприклад, у європейському представництві Canopy Growth у Франкфурті донедавна було лише 60 співробітників, тоді як у 2019 році штат планують розширити до 500 осіб.

Також збільшилися інвестиції в наукові та медичні дослідження. А це означає, що прискориться розвиток технологій, швидше з’являться сучасніші й досконаліші препарати. І для ефективного розроблення нових препаратів виробники об’єднуються в пошуках оптимальних рішень.

Так, у травні 2019 року Canopy Growth придбала компанію C³ Cannabinoid Compound Company. Досвід і патенти C³ компанія планує використовувати для спільних клінічних досліджень і виведення на ринок препаратів нового покоління.

C³ заснувала 2014 року компанія Bionorica SE. Компанія Bionorica вже 80 років успішно виготовляє й розробляє препарати на основі рослин (первоцвіт, вітекс звичайний, розмарин, плющ), які довели свою ефективність. Такі препарати, як «Синупрет», «Канефрон», «Мастодинон», представлені на ринках Німеччини, Австрії, Польщі, України, Казахстану, Узбекистану, Китаю, Швейцарії, Чехії, Італії, ОАЕ, Ізраїлю та ПАР.

А квітку канабісу, зокрема тетрагідроканабінол (ТГК, дронабінол) і канабідіол, компанія досліджує вже 20 років.
Одна з цілей створення C³ полягала в тому, щоб об’єднати й оптимізувати дослідження, виробництво та продажі.

Угода з Canopy Growth означає, що за 5 років існування C³ вдалося досягти неабиякого прогресу.
Сьогодні C³ — це найбільший виробник дронабінолу в Німеччині, Австрії, Швейцарії та Данії. Дронабінол став першим препаратом на основі канабіноїдів, який дозволено для німецьких пацієнтів. У 2018 році компанія забезпечила цією речовиною майже 19,5 тис. осіб — на 85% більше проти 2017 року.

У 2019 році продажі канабіноїдів C³ у світі виростуть приблизно до 43 млн євро. У Німеччині C³ планує у 2019 році забезпечити цими препаратами приблизно 33 тис. пацієнтів (+70%, як порівняти з 2018-м). Водночас фахівці наголошують на величезному потенціалі для подальшого зростання попиту на препарати на основі ТГК типу дронабінолу.

Отже, у всьому світі легалізація канабісу та препаратів на його основі, крім поліпшення ситуації в охороні здоров’я, сприяє помітному зростанню економіки, розвитку суміжних галузей, створює робочі місця і збільшує надходження податків.