Алтея лікарська

Синоніми і народні назви алтеї лікарської. Калачики, просвирняк, проскурняк, дика троянда, слиз-трава.

Аптечна назва алтеї лікарської. Althaeae radix (корінь алтея), Althaeae folium (листя алтея), Althaeae flos (квітки алтея).

Ботанічний опис алтеї лікарської. Алтей – багаторічна рослина висотою до 1,5 м. Має коротке кореневище з великою кількістю бічних коренів, кілька поодиноких слабкогіллястих прямостоячих стебел. Форма листя відрізняється в залежності від їх розташування. У основи стебла листя округлі, в середині – загострені продовгувато-яйцевидної форми, мають лопаті, верхні листки цільні. Квітки з білуватим або рожевим віночком, зібрані в суцвіття, схожі на колос. Плід алтея – дисковидна багатосім’янка.

Поширеність алтеї лікарської в природі. Алтей росте в Європі, Західній Азії, Північній Африці, на Середньому Сході. Віддає перевагу вологим місцям

Частини алтеї лікарської, які використовуються. Листя, квіти, коріння

Збір, заготівля і зберігання алтеї лікарської. Найчастіше використовують і, відповідно, збирають коріння алтея. Заготівлю проводять восени або ранньою весною, при цьому в землі залишають близько 30% коренів для відновлення зарості. Виділяють не дерев’янисті коріння, очищають від землі, промивають. Коріння ріжуть, сушать в провітрюваних приміщеннях або сушарках при температурі 45-500 С.

Діючі речовини алтеї лікарської. Сухі корені алтеї містять до 37% полісахаридів (в т.ч. крохмалю), при гідролізі яких утворюються пентоза, декстроза і галактоза. Коріння алтея також містять великий відсоток пектину (11-16%), L-аспаргін, жирне масло, бетаїн, каротин, фітостерини і деякі інші речовини.

Фармакологічні властивості алтеї лікарської. Основні ефекти алтеї лікарської – відхаркувальний, муколітичний, протикашльовий, протизапальний, обволікаючий. Завдяки полісахаридам, препарати алтея мають властивість збільшуватися в обсязі і покривати слизову оболонку і шкіру.

Показання до застосування алтеї лікарської. Найчастіше алтей застосовують при захворюваннях органів дихання, що супроводжуються кашлем: бронхіті, трахеїті, пневмонії. Також його використовують при запальних захворюваннях глотки (тонзиліт, фарингіт). Рідше алтей застосовують при лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту (гастриті, виразковій хворобі, коліті). Квітки алтея застосовують при хворобах сечовивідного тракту. Зовнішньо алтей використовують при запальних захворюваннях слизової, опіках

Спосіб застосування та дози алтеї лікарської. Алтей входить до великої кількості готових відхаркувальних і протизастудних препаратів. Його квітки містяться в рослинному імуномодуляторі Імупрет® компанії «Біонорика, СЕ». У домашніх умовах з алтеї лікарської можна приготувати чай або сироп – відмінний засіб, якщо турбує кашель

Для приготування чаю з алтея 2 чайні ложки подрібнених коренів заливають 250 мл холодної води, настоюють протягом 30 хвилин, помішуючи (така технологія обумовлена тим, що при кип’ятінні крохмаль, яким багаті коріння, перетвориться в клейстер). Потім настій збовтують і проціджують через марлю. Пити краще трохи підігрітим, маленькими ковтками.

Для приготування сиропу 2 г подрібнених коренів вміщують на фільтр і заливають сумішшю з 1 г винного спирту і 45 г води. Відцідженою рідиною знову заливають коріння; процедуру повторюють раз по раз протягом 1 години. Після цього, до 37 г отриманої рідини потрібно додати 63 г цукру і нагріти до розчинення.

Використання алтеї лікарської в їжу. З алтея варять каші та киселі, коріння в перемеленому вигляді додають у тісто

Побічні дії алтеї лікарської. При тривалому застосуванні можуть з’явитися нудота і блювота. Можливі алергічні реакції

Протипоказання до прийому алтеї лікарської. Індивідуальна непереносимість.

Застереження при прийомі алтеї лікарської. Препарати з алтеї лікарської не варто призначати з препаратами, що пригнічують кашель, зневоднюють організм і згущують мокроту.

 

Продукція компанії Біонорика

blank