Кора дуба

Синоніми і народні назви дуба черешчатого. Дуб річний, дуб англійська, дуб звичайний.

Аптечна назва кори дуба. Соrtex quercus (кора дуба).

Ботанічний опис дуба черешчатого. Високе потужне дерево з розлогою кроною. Діаметр стовбура може досягати 7 м, а висота – 40 м. Листя дуба зворотньояйцевидної форми, перисто-лопатєве, шкірясте. Квітки різностатеві: чоловічі в висячих сережках, жіночі – сидячі. Дуб цвіте з п’ятдесятирічного віку. Плоди – однонасінні жолуді.

Поширення дуба черешчатого. Найбільш поширений в Західній Європі і європейській частині Росії. Зустрічається в Західній Азії, Північній Африці, на північному сході Північної Америки.

Частини дуба черешчатого, що використовуються. Кора.

Збір, заготівля і зберігання кори дуба. Кору дуба заготовляють з дозволу лісництва на місці рубок ранньою весною, так як в цей час вона краще відділяється від деревини. Збирають кору молодих дерев (стара кора не придатна до заготівлі). Сушать в провітрюваних приміщеннях або на сонці. Суха кора при згинанні повинна ламатися. Термін зберігання – 5 років.

Діючі речовини кори дуба черешчатого. Найважливішим компонентом кори дуба є дубильні речовини (8-20%). Це похідні галової і елагової кислот. Крім того, до її складу входять пентазони (13-14%), пектинові речовини (до 6%), цукри, кверцетин, крохмаль, левулін.

Фармакологічна дія кори дуба. Найвідоміша дія кори дуба – в’яжуча, з якою асоційовані протизапальні властивості. Кора дуба також має противірусну, антипротозойну і антисептичну дію. Вона здатна знижувати проникність мембран, надає протипроменеву і антигеморагічну дію. Підсилює моторику шлунку і зменшує секрецію шлункового соку.

Показання для застосування кори дуба. Застосовують при стоматиті, гінгівіті, фарингіті, тонзиліті, неприємному запаху з рота, опіках, обмороженнях, інфікованих ранах, пролежнях, мозолях, гіпергідрозі стоп, геморої.

Спосіб застосування та дози кори дуба. Кору дуба використовують переважно у вигляді відвару. Для його приготування 2 столові ложки порошку кори дуба (20 гр) поміщають в емальований посуд і заливають 200 мл води. Підігрівають на водяній бані 30 хвилин, потім охолоджують протягом 10 хвилин при кімнатній температурі, після чого відвар проціджують, віджимають і доводять обсяг до 200 мл кип’яченою водою. Застосовують місцево і в полосканнях 6-8 разів на день. При геморої показані сидячі ванни. Кора дуба входить до складу рослинного імуномоделюючого препарату Імупрет® компанії «Біонорика, СЄ».

Використання кори дуба в їжу. Не використовують.

Побічні ефекти кори дуба. При тривалому полосканні рота можливе зниження нюху. Прийом всередину настою в великих кількостях може супроводжуватися нудотою.

Протипоказання до прийому кори дуба. Прийом настою і відвару всередину протипоказаний дітям.

Спеціальні вказівки при прийомі кори дуба. Кору дуба можна використовувати за тими ж показниками, що і танін.

Продукція компанії Біонорика

blank