Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Квітки первоцвіту

Квітки первоцвіту

Синоніми і народні назви первоцвіту весняного. Первоцвіт лікарський, золоті ключики, баранці, баранці, примула лікарська, примула крупночашечкова, божі ручки, жовтяниця, медяник.

Аптечне найменування квіток первоцвіту весняного з чашечками. Flores Primulae cum Calycibus (квіти первоцвіту з чашечкою).

Ботанічний опис первоцвіту весняного. Первоцвіт – багаторічна рослина висотою 5-30 см. Має горизонтальне кореневище, від якого відходять корені. Листя утворюють прикореневу розетку, з якої виходить квітконос. Вони мають довгасто-яйцеподібну форму, зубчасті. Квітки жовті, з тупими пелюстками, мають зубчасті чашечки, зібрані по 10-30 штук.

Поширеність первоцвіту весняного в природі. Первоцвіт весняний родом з гористих схилів Альп і Карпат. Зустрічається повсюди в Європі, Ближній і Середній Азії, в Західному Сибіру і на Кавказі.

Використовувані частини первоцвіту весняного. Квітки з чашечками.

Збір, заготівля і зберігання квіток первоцвіту весняного з чашечками. Збирають в період початку цвітіння – в квітні. Розстилають тонким шаром, сушать під навісом або в приміщенні з хорошою вентиляцією. Зберігають в металевих банках в сухих провітрюваних приміщеннях.

Діючі речовини квіток первоцвіту весняного з чашечками. Вуглеводи: арабіноза, галактоза, глюкоза, рамноза, галактуронова кислота, ксилоза і водорозчинні цукри (6,2-6,6%). Флавоноїди: апігенін, кемпферол, ізорамнетін, госіпетін, лютеолін, кверцетин. Фенольні глікозиди: прімулаверозід і прімверозід. Сапоніни: прімулова кислота. Також квітки містять саліцилову кислоту, ефірну олію і псевдотанін.

Фармакологічна дія квіток первоцвіту весняного з чашечками. Мають відхаркувальну дію. Посилюють секрецію залоз верхніх дихальних шляхів і бронхів, підвищують активність миготливого епітелію, знімають спазм м’язів бронхів. Також надають легку протикашльову, потогінну, сечогінну, спазмолітичну, заспокійливу і снодійну дію.

Показання до застосування квіток первоцвіту весняного з чашечками. Знаходить застосування при захворюваннях бронхів і верхніх дихальних шляхів: ларингіти, ларинготрахеїтах, трахеїтах, бронхітах, бронхопневмонії. Також використовують при безсонні, нервовому збудженні, істерії, тривожності, дратівливості.

Спосіб застосування та дозування квіток первоцвіту весняного з чашечками. Відвар і настоянку квіток первоцвіту весняного з чашечками застосовують як відхаркувальний засіб. Їх екстракт входить до складу рослинного відхаркувального препарату Бронхипрет® компанії «Біонорика, СЄ». Для приготування настою квіток 25 г сировини заливають 1 склянкою окропу і настоюють 30 хвилин. Приймають 1/2 склянки-1 стакан 1-3 рази на день. Настоянку готують на горілці, змішаній з водою (150 мл горілки на 75 мл води). Цим розчином заливають 40 г сухої сировини і настоюють 2 тижні в прохолодному місці, періодично збовтуючи. Настоянку можна застосовувати як зовнішній засіб для полоскання при фарингітах.

Використання в їжу квіток первоцвіту весняного з чашечками. Первоцвіт застосовують в їжу не повсюдно. Його додають в весняні салати для профілактики авітамінозів, а також в супи (щі, окрошку).

Побічні дії квіток первоцвіту весняного з чашечками. Може викликати шкірні алергічні реакції. При їх появі прийом первоцвіту необхідно припинити.

Протипоказання квіток первоцвіту весняного з чашечками. Протипоказаний в період вагітності, так як може стимулювати скорочення матки. Не рекомендується при лактації та при індивідуальній непереносимості.

Застереження при застосуванні квіток первоцвіту весняного з чашечками.З обережністю слід застосовувати разом із засобами аналогічної і протилежної дії.