Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Корінь тирличу жовтого

Корінь тирличу жовтого

Синоніми і народні назви тирличу жовтого. Гіркий корінь, генціана жовта, джинджура.

Аптечне найменування кореня тирличу жовтого Gentianae radix (корінь тирличу).

Ботанічний опис тирлич жовтий. Багаторічна трав’яниста рослина. Має коротке роздвоєне кореневище, що переходить в корінь. Стебел може бути декілька, вони прямостоячі, циліндричні, до 1,2 м висотою. Листя протилежні, зростаються у основі, широкояйцевидні, довжиною до 30 см. Квітки жовті, зібрані в пучки у пазухах із зменшених листків, цвітуть з червня по серпень. Плід – багатонасінна коробочка.

Поширеність у природі тирличу жовтого. Рідкісна рослина, що зникає. Зростає в Карпатах, Піренеях, Альпах, горах Малої Азії. Культивується.

Частини тирличу жовтого, що використовуються. Корінь

Збір, заготівля і зберігання кореня тирличу жовтого. Заготовляють восени: на плантаціях у 6-5-річних рослин, у природі – у 4-річних. Коріння миють, чистять і швидко сушать при температурі 600° С в сушильних печах.

Діючі речовини кореня тирличу жовтого. Гіркий смак рослини обумовлюють глікозиди генціопікрін і амарогенцин. Також містить ірідоїди, алкалоїд генціанін, флавоноїди, катехіни, вітамін С, пектини, жирне масло, дубильні речовини, ефірну олію, слиз, смолу.

Фармакологічна дія кореня тирличу жовтого. Має властивості гіркоти: підсилює моторику і секрецію шлунково-кишкового тракту, покращує апетит і травлення.

Показання до застосування кореня тирличу жовтого. Призначають при зниженому виробленню шлункового соку, метеоризмі, спазмах і атонії кишечника, захворюваннях печінки і жовчного міхура. Народна медицина рекомендує при туберкульозі легенів, ревматизмі, подагрі, а також як відхаркувальний засіб. Зовнішньо корінь тирличу застосовують при підвищеній пітливості і як ранозагоювальний засіб.

Спосіб застосування та дозування тирличу жовтого. Корінь тирличу часто застосовують у вигляді чаю. Для приготування чаю 1 чайну ложку подрібненого кореня заливають 250 мл води і кип’ятять протягом 5 хвилин. Приймають у теплому вигляді перед кожним прийомом їжі. Щоб зменшити гіркоту і прибрати дубильні речовини з чаю, можна скористатися іншим рецептом, а саме: настоювати 8-10 годин без кип’ятіння. Екстракт кореня тирличу жовтого входить до складу комплексного препарату Синупрет® компанії «Біонорика, СЄ».

Використання в їжу корінь тирличу жовтого. У пивоварінні для надання пиву своєрідного смаку.

Побічні дії тирличу жовтого. При використанні в терапевтичних дозах не чинить побічної дії.

Протипоказання при застосуванні тирличу жовтого. Артеріальна гіпертензія з високими показниками артеріального тиску, виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, вагітність.

Продукція компанії Біонорика

blank