Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Золототисячник звичайний

Золототисячник звичайний

Синоніми і народні назви золототисячника звичайного. Золототисячна трава, центаврія, шлункова трава, трава від лихоманки, золотник, золотуха, семісильник.

Аптечна назва золототисячника звичайного. Centaurii herba (трава золототисячника).

Ботанічний опис золототисячника звичайного. Однорічна або дворічна рослина, що досягає у висоту до 0,5 м.
Має тонкий стрижневий корінь і прямостояче чотирикутне стебло, розгалужене у верхній частині. Листя тонкі, довгасті, невеликі. Прикореневі листки зібрані в розетку. Квітки яскраворожевого кольору, зібрані в щитовидні суцвіття. Плід золототисячника – циліндрична коробочка з великою кількістю насіння.

Поширення золототисячника звичайного в природі. Зростає в Європі, Північній Америці, Середній Азії. Віддає перевагу сонячним місцям.

Частини золототисячника звичайного, що використовуються. Надземна частина рослини, трава.

Збір, заготівля і зберігання золототисячника звичайного. Траву заготовляють в період цвітіння,
при цьому бажано, щоб нижні листя не пожовкли. Сушать в провітрюваних приміщеннях, під навісом або в сушарці при температурі до 45° С. Термін зберігання сухої сировини – близько 2 років.

Діючі речовини золототисячника звичайного. До складу золототисячника входять алкалоїди (генцианін), гіркі глікозиди (гентіопікрін), амарогентин, ерітаурін (генціонікрін), флавоноїди, ефірна олія, кислоти (олеанова, аскорбінова), смоли.

Фармакологічні властивості золототисячника звичайного. Золототисячник має протизапальну,
антисептичну, жовчогінну, знеболюючу, ранозагоювальну, кровоспинну, гепатопротекторну та слабку проносну дію. Як гіркота може посилювати апетит, поліпшувати травлення. Має протиглистовий ефект, може застосовуватися як загальнозміцнюючий засіб.

Показання до застосування золототисячника звичайного. Золототисячник призначають при
нервових виснаженнях, перевтомі, анорексії, хворобах печінки і жовчного міхура, метеоризмі, спазмах шлунку і кишечника, ентероколітах, анемії, мігрені, шкірних захворюваннях. Народна медицина використовує золототисячник при захворюваннях нирок, серця, а також набряках, цукровому діабеті та ін.

Спосіб застосування та дози золототисячника звичайного. Для приготування настою
золототисячника 20 г сировини заливають 1 л води і настоюють 30 хвилин на водяній бані. Після цього настій проціджують. Приймають по 200 мл 2 рази на день за 40 хвилин до їди при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (хронічний гастрит, проблеми жовчовиділення). Народна медицина рекомендує настій зовнішньо для промивань при екземі і нейродерміті. Для приготування настоянки золототисячника 50 г сировини і заливають 500 мл 70% спирту, настоюють протягом 20 днів, після чого проціджують. Приймають по 10 крапель за 30 хвилин до їжі при диспепсії, порушеннях апетиту, моторної і секреторної функції шлунково-кишкового тракту, а також як проносне.
Золототисячник входить до складу комбінованого рослинного препарату Канефрон Н® компанії «Біонорика, СЄ».

Використання золототисячника звичайного в їжу.. Золототисячник використовують у виробництві
лікерів та вин.

Протипоказання для прийому золототисячника звичайного. Протипоказаний особам з виразковою
хворобою шлунку і дванадцятипалої кишки, а також при підвищеній кислотності шлункового соку.

Застереження при прийомі золототисячника звичайного.  Викликає сильний апетит, що потрібно
враховувати людям, які не переслідують такої мети.

Продукція компанії Біонорика

blank