Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Корень любистка лекарственного

Корінь любистку лікарського

Синоніми і народні назви любистку лікарського. Купальна трава, ведмедиця, любовне стебло, любчик, люб-трава, гірська селера, зоря лікарська.

Аптечна назва кореня любистку лікарського. Levistici radix (корінь любистку).

Ботанічний опис любистку лікарського. У любистку товсте кореневище, від якого відходять гіллясті коріння. Стебло висотою до 2 м, пряме, борозенчасте, порожнисте. Листя темно-зелені, двічі і тричі перисті. Квітки дрібні, жовті, зібрані в парасольки. Плоди любистку еліптичні, розпадаються на два напів-плода.

Поширення любистку лікарського. Любисток з’явився в Південній Європі, поширився по всій Європі, в Передню Азію, на схід. Культивують в різних країнах, в тому числі, в Америці. Місцями зустрічається в дикому вигляді.

Частини любистку лікарського, що використовуються. Корінь.

Збір, заготівля і зберігання кореня любистку лікарського. Коріння любистку збирають тільки у вересні другого року життя рослини. Їх викопують, очищують від землі, для сушки нанизують на шнури. Сухі корені слід зберігати у закритому посуді.

Діючі речовини кореня любистку лікарського. Корінь любистку містить фурокумаріни (бергаптен, псорален), лецитин, крохмаль, смоли, камедь, яблучну і ангелікову кислоти, мінеральні солі, дубильні речовини.

Фармакологічні властивості кореня любистку лікарського. Основні властивості любистку: сечогінна, вітрогонна, спазмолітична (знімає кишкові коліки), відхаркувальна, заспокійлива, болезаспокійлива, тонізуюча серцеву функцію. Збуджує апетит. Активізує статеву функцію у чоловіків і нормалізує перебіг місячних у жінок.

Показання до застосування кореня любистку лікарського. Застосовують при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, метеоризмі, запорах, запальних захворюваннях сечовивідного тракту, запальних захворюваннях печінки і жовчних проток, бронхіті і пневмонії, захворюваннях нервової системи. Зовнішньо використовують при гнійних ранах, діабетичному пародонтозі, виразках, пролежнях.

Спосіб застосування та дози кореня любистку лікарського. Для приготування трав’яного чаю 2 чайні ложки подрібненого кореня заливають 250 мл холодної води, доводять до кипіння, після чого відразу знімають з вогню і проціджують. У народній медицині також використовують свіжий сік любистку при захворюваннях шкіри, роблять примочки на гнійні рани, пролежні. Відвар використовують для лікувальних ванн і оздоровлення волосся. Екстракт кореня любистку входить до складу рослинного препарату Канефрон Н® компанії «Біонорика, СЄ», який застосовують при широкому спектрі проблем сечовивідного тракту.

Використання кореня любистку лікарського в їжу. Використовують в якості ароматизатору для кондитерських виробів, маринадів, напоїв. Популярний як пряність для приготування салатів, соусів, смаженого м’яса, підлив, супів, овочів, м’ясних бульйонів. Рекомендується в дієтичному харчуванні при метеоризмі, захворюваннях нирок, печінки і
жовчного міхура.

Побічні дії кореня любистку лікарського. У терапевтичних дозах не викликає побічних ефектів.

Протипоказання для прийому кореня любистку лікарського. Індивідуальна непереносимість.

Продукція компанії Біонорика

blank