Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Листя плюща звичайного

Листя плюща звичайного

Синоніми і народні назви плюща звичайного. Плющ в’юнкий, хедера.

Аптечна назва листя плюща звичайного. Hederae helicis folium (листя плюща).

Ботанічний опис плюща звичайного. Плющ звичайний – в’юнкий вічнозелений чагарник, пагони якого можуть досягати до 30 м у довжину. Має додаткові корені, які допомагають йому закріплюватися на поверхнях (деревах, стінах, водостічних трубах). У лісі може поширюватися по грунті. Три- чи п’ятилопаттєве темно-зелене листя плюща буває різної форми. Листя верхніх частин пагонів має яйцевидно-ланцетну форму і матову поверхню. Плющ цвіте у вересні-жовтні, квітки мають жовто-зелений колір, зібрані в китиці. Плід плюща звичайного – чорна ягода, неїстівна для людини.

Поширеність плюща звичайного у природі. Рослина переважно поширена в Центральній і Південній Європі, а також у Південно-Східній Азії. Зустрічається в Криму і на Кавказі. Широко культивують як декоративну рослину. Плющ надає перевагу тінистим місцям, балкам ущелин, скелям, дубовим та буковим лісам.

Частини плюща звичайного, що використовують. Листя і верхні частини пагонів з квітками.

Збір і заготівля листя плюща звичайного. Заготівлю можна проводити в будь-який час, проте, найбільш бажаний час перед цвітінням рослини. Листя сушать на повітрі.

Діючі речовини листя плюща звичайного. Листя плюща містять сапоніни (хедерасапонін С), гедерін, інозит, каротин, мурашину і яблучну кислоти, бета-каротин, вітамін С, альфа-токоферол, флавоноїди, еметин, жирні кислоти (стеаринову, пальметіновую, олеїнову), трітерпеноїди, стероїди.

Фармакологічна дія листя плюща звичайного. Плющ звичайний надає антисептичну, протизапальну, відхаркувальну, сечогінну, гіпотензивну, ранозагоювальну і спазмолітичну дію.

Показання для застосування листя плюща звичайного. Листя плюща застосовують всередину при захворюваннях дихальної системи (як відхаркувальний засіб), шлунково-кишкового тракту, подагрі, рахіті, туберкульозі легень. Зовнішньо – при опіках, грибкових ураженнях волосистої частини голови, фурункульозі, корості, а також як ранозагоювальний засіб.

Застосування і дозування листя плюща звичайного. Для приготування настою листя плюща білого 1/4 чайної ложки сухого листя заливають холодною водою і настоюють 8 годин. Приймають по 1/2 стакани 4 рази на день. Для приготування чаю з плюща 1 чайну ложку «з верхом» заливають 250 мл окропу, настоюють протягом 10 хвилин, а потім проціджують. Чай і настій можна застосовувати як всередину, так і зовнішньо. Екстракт листя плюща входить до складу рослинного відхаркувального препарату Бронхипрет® компанії «Біонорика, СЄ».

Використання в їжу листя плюща звичайного. Не використовують.

Побічні дії листя плюща звичайного. Можливі алергічні реакції, нудота, блювота.

Протипоказання до застосування листя плюща звичайного. Протипоказане в періоди вагітності і лактації, а також при кровохарканні.

Застереження при використанні листя плюща звичайного. Не слід застосовувати з препаратами, що пригнічують кашель.

Продукція компанії Біонорика

blank