Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Хвощ польовий
Хвощ польовий
Синоніми і народні назви хвоща польового. Ілець, сосонка польова, хвойка, тінички.
Аптечне назва хвоща польового. Equiseti herba (трава хвоща).
Ботанічний опис хвоща польового. Кореневище хвоща польового розгалужене, з нього проростають негіллясті стебла. Спочатку вони коричневого кольору зі спороносними колосками на кінці, але через кілька тижнів виростають довгі стебла висотою 20-30 см з бічними гілочками (саме ці пагони і знаходять медичне застосування).
Поширеність хвоща польового в природі. Рослина широко поширена в Євразії та Північній Америці.
Використовувані частини хвоща польового. Вегетативні пагони.
Збір, заготівля і зберігання хвоща польового. Пагони хвоща польового збирають ранньою весною, поки вони соковиті і зелені. Необхідно не сплутати хвощ польовий з іншими, отруйними видами хвоща. Пагони зрізають над землею, сушать в пучках в провітрюваному місці, поки гілочки не стануть ламкими.
Діючі речовини хвоща польового. Містить кремнієву кислоту (до 10%), флавоноїди (глікозиди кверцетину, кемпферола і лютеоліна, хлорпохідне апігеніна), сапоніни і солі калію. Також у хвощі польовому присутні щавлева, яблучна і дубильна кислоти, сліди алкалоїдів.
Фармакологічна дія хвоща польового. Основні ефекти хвоща польового: сечогінний, протизапальний, протимікробний, кровоспинний, дезінтоксикаційний, загальнозміцнюючий, в’яжучий. Перешкоджає кристалізації каменів з сечі.
Показання до застосування хвоща польового. Використовують як сечогінний засіб при запальних захворюваннях нирок, сечового міхура і сечовивідних шляхів, набряках ниркового і серцевого походження. Застосовують при ексудативних плевритах, кровотечах (маткових, гемороїдальних, носових), туберкульозі, запаленні верхніх дихальних шляхів, запальних захворюваннях ротової порожнини і глотки. Хвощ сприяє виведенню каменів з нирок і сечоводів. Також його використовують при отруєнні свинцем, подагрі, радикуліті.
Спосіб застосування та дози хвоща польового. Для приготування чаю з хвоща 1-2 чайні ложки подрібненої сухої сировини заливають 250 мл холодної води на 12 годин або 250 мл гарячої води на 30 хвилин. Приймають по 3 чашки на день протягом тривалого часу. Зовнішньо використовують настій хвоща польового. Для його приготування 2 столові ложки сухої сировини заливають 2 склянками окропу і ніч настоюють у термосі. Використовують для полоскань, примочок, спринцювань і компресів. Загальнозміцнюючу і протизапальну дію хвоща польового використовують у рослинному імуномодуляторі Імупрет® компанії «Біонорика, СЄ».
Використання хвоща польового в їжу. Молоді соковиті пагони хвоща додають в омлети, запіканки, супи, а також начинку для пиріжків і млинців.
Побічна дія хвоща польового. Може надавати подразнюючу дію на нирки і викликати алергічні реакції.
Протипоказання до прийому хвоща польового. Нефрити, нефрози, вагітність.
Застереження при прийомі хвоща польового. Перед прийомом препаратів на основі хвоща слід проконсультуватися з лікарем.