Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Квітки бузини чорної

Квітки бузини чорної

Синоніми і народні назви бузини чорної. Швейцарський чай.

Аптечне найменування квіток бузини чорної. Sambuci flos (квітки бузини).

Ботанічний опис бузини чорної. Бузина – високий чагарник, що виростає до 7 м у висоту. Кора бородавчаста, бічні гілочки з пухкою серцевиною. Листя до 30 см в довжину, непарноперисті. Квітки жовтувато-білі, зібрані в щитовидні суцвіття, період цвітіння – травень-червень. Плід бузини – кругла чорна або чорно-фіолетова кістянка, дозріває в серпнівересні.

Поширеність бузини чорної в природі. Широко поширена практично по всій території Європи, в зоні помірного клімату Азії, Закавказзі, Північній Африці, а також на островах Макронезії.

Використовувані частини бузини чорної. Квітки.

Збір, заготівля і зберігання квіток бузини чорної. Квітки бузини чорної заготовляють під час цвітіння – протягом місяця з кінця червня до середини липня. Суцвіття зрізують повністю, сушать в приміщеннях з хорошою вентиляцією, розстеленими тонким шаром на папері. Також застосовують сушарки при температурі 30-350° С. Тільки на території України заготовляють до 2 тон квіток щорічно.

Діючі речовини квіток бузини чорної. Квітки містять ефірну олію (терпени та ін.), глікозиди (самбунігрін та ін.), Рутин, каротин, холін, алкалоїди (конін, сангвінарін), кислоти (яблучну, аскорбінову, валеріанову, хлорогенову, кавову), дубильні речовини, слиз, смоли, мінеральні речовини, лентозани.

Фармакологічна дія квіток бузини чорної. Основні фармакологічні властивості квіток бузини чорної: протизапальну, потогінну, сечогінну і м’яку відхаркувальну. Жирне масло і рутин мають здатність пригнічувати запалення на різних етапах. Потогінна дія здійснюється за рахунок впливу на центри терморегуляції головного мозку. Відзначаються легкі проносний і знеболюючий ефекти, здатність підвищувати опірність організму, а також антибактеріальну активність.

Показання до застосування квіток бузини чорної. Як протизапальний і потогінний засіб широко використовують при захворюваннях органів дихання та інших запальних захворюваннях (бронхіті, емфіземі, бронхіальній астмі, бронхоектазах, кашлюку, тонзиліті, грипі, ревматизмі, поліартриті). При захворюваннях серцево-судинної системи (міокардитах, вадах серця) і захворюваннях сечовивідного тракту користуються сечогінною властивістю квіток бузини чорної. Також рослину застосовують в комплексному лікуванні захворювань, пов’язаних з підвищеною проникністю капілярів, цукрового діабету, клімаксу, шкірних хвороб, пародонтозу і патології кишківника. Зовнішньо використовують при ларингіті і тонзиліті (полоскання), опіках, фурункулах, ранах, кон’юнктивіті, блефариті (примочки), міозитах, невритах і артритах (припарки), риніті, гаймориті, тонзиліті, фарингіті (краплі, інгаляції).

Спосіб застосування та дозування квіток бузини чорної. Чай з квіток бузини – найчастіша з застосовуваних лікарських форм. Для його приготування 2 чайні ложки квіток заливають 250 мл окропу і настоюють 10 хвилин. Для потогінного ефекту слід приймати в теплому вигляді по 1/2 л чаю. З метою систематичної протизапальної терапії призначають по 1 чашці 3 рази на день протягом більше 3 тижнів. Квітки бузини чорної входять до складу комбінованого препарату Синупрет® компанії «Біонорика, СЄ», який застосовують для лікування запальних захворювань придаткових пазух носа.

Використання квіток бузини чорної в їжу. Квітки використовують для ароматизації чаю та кондитерських виробів. Бузинову воду застосовують при виготовленні алкогольних напоїв.

Побічні дії квіток бузини чорної. При правильному дозуванні побічні дії практично відсутні. При передозуванні можливі нудота, блювота.

Протипоказання до застосування квіток бузини чорної. Нецукровий діабет, неспецифічний виразковий коліт.

Продукція компанії Біонорика

blank