Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Чебрець звичайний

Чебрець звичайний

Синоніми і народні назви чебрецю звичайного. Фіміал, фіміамнік, чебрець запашний, чебрець садовий, чабрець, богородична трава, чабер, чабрик, чепчи.

Аптечна назва чебрецю звичайного. Thymi Herba (трава чебрецю), Thymi folium (листя чебрецю).

Ботанічний опис чебрецю звичайного. Чебрець звичайний – це невеликий, до 50 см у висоту, сильногіллястий напівчагарник, який є одним з яскравих представників сімейства губоцвітих. Опорною частиною рослині служить невеликий пряморослий дерев’янистий стебло висотою до 10 см. Листя на гілках дрібні, розташовані по два на кожному вузлі, із загорнутими до низу краями. Квітки невеликі, лілово-рожеві, іноді білі. Плоди у вигляді дрібних горішків.

Поширення чебрецю звичайного. Батьківщиною чебрецю є Середземномор’я. Виростає у Південній Європі і Північній Африці, культивують в Україні, Росії, Німеччині, Середній Азії.

Частини чебрецю звичайного, що використовують. Трава чебрецю.

Збір і заготівля чебрецю звичайного. Заготівлю проводять в період цвітіння – в липні, проте в деяких регіонах можна проводити другий збір у вересніжовтні. На культурних плантаціях чебрець прибирають сінокосарками. Скошену траву сушать на відкритому повітрі під навісами. Зберігають в тюках і мішках у вентильованих приміщеннях. Термін зберігання – до 1 року.

Діючі речовини чебрецю звичайного. Містить ефірну олію, важливими компонентами якої є тимол і карвакол. Також в олії виявлені n-цімол, ліналоол, борнеол. Трава чебрецю містить органічні кислоти (тритерпенову, урсолову, олеанову, кавову, хінну, хлорогенову), смоли, флавоноїди, дубильні речовини.

Фармакологічні властивості чебрецю звичайного. Чебрець має відхаркувальні властивості, посилює активність миготливого епітелію верхніх дихальних шляхів, збільшує секрецію бронхіальних залоз. Розріджує мокротиння і прискорює її евакуацію. Надає обволікаючу дію на слизові оболонки. Має антибактеріальну активність. Флавоноїди забезпечують здатність знімати спазм бронхів.

Показання до застосування чебрецю звичайного. Найбільш широко використовують при захворюваннях органів дихання: бронхітах, трахеїтах, ларингіті, ларинготрахеїтах, бронхопневмонії. Також застосовують при захворюваннях шлунку, що супроводжуються зниженням шлункової секреції, метеоризмі, атонії або спазмі кишечника. Застосовують в полосканнях при запальних захворюваннях порожнини рота і глотки. Ванни з чебрецем і примочки застосовують при захворюваннях шкіри.

Спосіб застосування та дози чебрецю звичайного. Для приготування настою 2 столові ложки або 10 г сухої трави заливають 1 склянкою гарячої води і нагрівають в закритому емальованому посуді на водяній бані 15 хвилин. Потім остуджують протягом 45 хвилин при кімнатній температурі, проціджують і віджимають. Отриманий відвар доводять до 200 мл кип’яченою водою. Відвар зберігають до 2 діб, приймають по 1 столовій ложці 2-3 рази на день. Для отримання відвару траву чебрецю заливають окропом у співвідношенні 1:10 і прогрівають на водяній бані 30 хвилин. Приймають по 1-2 столові ложки 3-5 разів на добу. Екстракт чебрецю звичайного входить до складу комбінованого рослинного препарату Бронхипрет® компанії «Біонорика, СЄ», який використовують при широкому спектрі захворювань дихальної системи

Використання чебрецю звичайного в їжу. Зелень чебрецю звичайного широко використовують як приправу в салатах, супах, соусах, рибних, м’ясних і овочевих стравах, а також при консервуванні. Застосовують в приготуванні жирних страв, яєчні, фаршу.

Побічна дія чебрецю звичайного. При передозуванні може викликати нудоту. Тимол може спровокувати гіперфункцію щитовидної залози.

Протипоказання до застосування чебрецю звичайного. Декомпенсація серцевої діяльності, захворювання печінки і нирок, ранній дитячий вік, вагітність.

Особливі вказівки при прийомі чебрецю звичайного. При застосуванні у дітей потрібна корекція дозування.

Продукція компанії Біонорика

blank