Головна > Здоров’я > Лікувальні рослини > Фіалка альпійська
Фіалка альпійська
Синоніми і народні назви фіалки альпійської. Цикламен європейський, дряква, дряква грузинська.
Аптечна назва фіалки альпійської. Cyclaminis rhizoma (кореневище фіалки альпійської).
Ботанічний опис фіалки альпійської. Багаторічна трав’яниста рослина. Має бульбоподібне кореневище бурого кольору з безліччю тонких коренів унизу. Листя серцеподібної або ниркоподібної форми, можуть мати рідкісні зубці. Стебла тонкі, на кінцях несуть одну квітку або один лист. Стебла з квітками довші, ніж стебла з листям. Квіти поодинокі, з блідорожево-фіолетовим віночком, пониклі.
Поширеність фіалки альпійської в природі. Фіалка альпійська родом з Центральної і Південної Європи. У дикому вигляді можна зустріти на Кавказі (Грузія), а також на півдні і південному заході колишнього СРСР.
Використовувані частини фіалки альпійської. Кореневища (бульба).
Збір, заготівля і зберігання фіалки альпійської. Бульби викопують восени. Їх не сушать, а зберігають, як інші коренеплоди (наприклад, моркву).
Діючі речовини фіалки альпійської. Бульби містять цикламін – сапонін, що обумовлює отруйні властивості фіалки. При гідролізі він розкладається на сапонетін, цікламіретін, мулозін, циклозу, пентозу, декстрозу і полісахарид цикламозін.
Фармакологічна дія фіалки альпійської. Має виражений знеболюючий ефект, надає кровоспинну і заспокійливу дію.
Показання до застосування фіалки альпійської. Призначають при захворюваннях жіночої статевої системи, головних болях, невралгії, метеоризмі і кишкових коліках, запаленнях придаткових пазух носа, застудних захворюваннях, подагрі.
Спосіб застосування та дозування фіалки альпійської. Гарячий настій (2 ложки різаних бульб на 2 склянки води) або спиртову настоянку (бульби фіалки і 70% спирт у співвідношенні 1:10, по 30-40 крапель 2-3 рази на день) застосовують при головному болю. При синуситах народна медицина рекомендує крапати свіжий сік бульб фіалки альпійської – 3 закапування з інтервалом в 2 дні. Фіалка альпійська входить до складу комбінованого препарату Мастодинон® компанії «Біонорика, СЄ», який застосовують при мастопатії і порушеннях менструального циклу.
Використання в їжу фіалки альпійської. Не використовують.
Побічні дії фіалки альпійської. При закапуванні соку в ніс можливо печіння, слинотеча.
Протипоказання до прийому фіалки альпійської. Не рекомендується в період вагітності і лактації, так як безпека не встановлена. Гіпертонічна хвороба II-III стадії. При лікуванні синуситів протипоказана в разі кістозно-поліпозного синуситу, алергічної риносинусопатії, алергічних реакціях, що проявляються на слизовій оболонці носа.
Застереження при використанні фіалки альпійської. Не можна закопувати в ніс паралельно із засобами, що знеболюють слизову, а також антигістамінними препаратами. Обов’язково потрібно пам’ятати, що фіалка альпійська отруйна.